Obtinerea banilor dupa ce am castigat judecata

18 december 2018 78

Salut. Eu am castigat judecata, am asteptat 30 de zile sa vedem daca vor ataca paratii. Ei nu au atacat, avocatul meu a depus cerere la executor. Au mai trecut 20 de zile de cand a depus si nimic schimbari. Spuneti-mi, va rog, este normal sa dureze atat? Sau ce ar trebui sa fac eu ca sa grabesc situatia. Mersi.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, pentru incasarea silita exista o procedura legala, este necesar de a fi respectati anumiti termeni etc. Executorul urmeaza sa stabileasca toate imprejurarile, 20 de zile nu este un termen asa mare. Dar sunteti in drept sa mergetinla executor si sa aflati la ce etapa se afla procedura dvs.

19 december 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Întradevăr Codul de executare nu stabilește un termen expres în care executorul urmează să execute documentul executoriu, însă,
În drept, art. 22 alin.(2) Cod de Executare, obligă executorul judecătoresc să întreprindă toate măsurile prevăzute de lege pentru executarea operativă a documentelor executorii şi să explice participanţilor la procesul de... mai detaliat executare drepturile şi obligaţiile lor.

De aceea telefonați cât mai des executorulși interesați-vă de soarta dosarului or totodată puteți depune o cerere către acesta solicitând accelerarea executării or în caz contrar Conform art. 32 alin.(1) Cod de Executare, documentul executoriu poate fi strămutat de către executorul judecătoresc la cererea creditorului la un alt executor judecătoresc respectând condițiile art. 30 prezentului cod.

19 december 2018