Obtinerea cetateniei moldovenesti de carte copilul nascut in Moldova din cetateni straini

12 july 2019 41

Buna ziua. Doi cetateni straini (sot si sotie) au venit la studii in Moldova. Sotia a nascut un copil. Acest copil poate sa obtina cetatenia moldoveneasca? Cetatenii straini mentionati au la moment permis de sedere studentesc. In caz ca copilul lor obtine cetatenia moldoveneasca, dupa anii de studentie, parintii copilului pot sa obtina permis de sedere in Moldova pe baza documentelor copilului nascut in Moldova?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Copilul născut pe teritoriul Moldovei din părinți cu cetățenie străină care au drept de ședere - sunt cetățeni ai Republicii Moldova.
Legea nu face distincție între felurile dreptului de ședere, deci și dreptul de ședere apărut în legătură cu studiile, ar trebui considerat ca atare.
Dobândirea cetățeniei de... mai detaliat către copil, ar putea constitui pentru părinții cu cetățenie străină un temei pentru reîntregirea familiei, ceea ce va da dreptul la permis de lungă ședere părinților.
Faceți actele copilului, si mergeți la Biroul migrație și azil.

13 july 2019