Obținerea procurii prin minciună

03 august 2022 52

Buna ziua. Ce pedeapsa i se aplică unui părinte care prin minciuna vrea să obțină procură de la celălalt părinte că să poată pleca cu copilul peste hotare. Zice că pleacă la odihna la mare, dar se pare că vrea să plece cu traiul? Părinții în cauză sunt divorțați.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Nu exista o astfel de procura.

Pentru a pleca un părinte cu copilul la mare nu are nevoie de procura de la celălat părinte, iar stabilirea domiciliului copilului peste hotarele țării implica un acord autentificat care să permită anume stabilirea domiciliului peste hotare în caz contrar după o anumită perioadă dacă... mai detaliat parintele sa stabilit cu copilul peste hotare in lipsa acordului celuilalt părinte, fapta poate fi calificata ca răpire internațională a copilului.

03 august 2022