Ocuparea abuziva a unui teren

20 february 2023 64

Buna ziua. Parintii au decedat si ne-au lasat ca mostenire, intre altele, un teren agricol. Eu cu surorile am deschis procedura de mostenire, dar nu am partajat masa succesorala. In prezent eu ma aflu peste hotare. Un unchi al nostru foloseste de cativa ani terenul agricol mentionat. Recent i-am comunicat unchiului ca nu mai vrem ca el sa foloseasca terenul, deoarece avem planurile noastre in privinta acestuia. El, insa, a ignorat cererea noastra si a continuat sa lucreze acel teren. Am incercat sa-i explic ca a incalcat legea si drepturile noastre si ca nu are voie sa faca asa ceva, dar fara folos. Cum sa procedam?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Olesea.
Surorile (ceilalţi coproprietari) sunt de aceiaşi părere cu dumneavoastră?
Posibil unchiul are acordul caruiva coproprietar de a prelucra pămîntul
Codul civil prevede:
Articolul 546. Folosinţa bunului proprietate comună pe cote-părţi

(1) Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul proprietate comună pe cote-părţi în măsura care nu schimbă destinaţia lui şi nu... mai detaliat aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari.

(2) Modul de folosire a bunului comun se stabileşte prin acordul coproprietarilor sau, în caz de divergenţe, prin hotărîre judecătorească în baza unei aprecieri echitabile a intereselor tuturor coproprietarilor.

(3) Coproprietarul este în drept să ceară în posesiune şi folosinţă o parte din bunul comun corespunzător cotei sale, iar în caz de imposibilitate, să ceară coproprietarilor care posedă şi folosesc bunul plata unei compensaţii echitabile.

(4) Coproprietarul care exercită în mod exclusiv folosinţa bunului comun fără acordul celorlalţi coproprietari poate fi obligat la plata unei despăgubiri.

21 february 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua, Olesea!
Puteți depune o plângere la poliție pe contravenția de samovolnicie, adică folosirea fără acordul proprietarului a terenului străin și refuzul de a-l elibera.

Articolul 335. Samavolnicia
Samavolnicia, adică exercitarea în mod arbitrar a unui drept efectiv sau presupus prin încălcarea ordinii stabilite de legislaţie, dacă fapta nu constituie infracţiune,
se sancţionează... mai detaliat cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

21 february 2023