Oferirea etajului gresit la darea in exploatarea blocului

06 october 2020 59

Salut! La incheierea contractului de investitii, inca in timpul constructiei blocului, ni s-a spus ca apartamentul cumparat va fi la etajul 5 locativ, 6 de facto (primul etaj sunt spatii comerciale). In contract e scris doar etajul 6. Acum, la darea in exploatare, ne-au dat cheile de la etajul 6 locativ (7 de facto) motivand ca in contract este indicat etajul 6. Numarul apartamentului este acel din contract. Cum totusi e corect, daca in contractul de investitii este indicat doar etajul 6, fara a fi concretizat: de facto sau locativ? Mersi.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Astfel de situații sunt deseori întâlnite din motiv că primul nivel este considerat parter iar etajele încep a fi numerotate de la nivelul 2 respectiv etajul 6 reprezintă nivelul 7.

08 october 2020