Omucidere în situație de legitimă apărare

21 july 2020 47

Bună! în caz de efracţie sau ingerinţă sau atac la domiciliu, se prezumă că am fost în legitimă apărare (conform art. 36 Cod Penal) sau Stare de extremă necesitate (art. 38 Cod Penal)?. Să presupunem că a intrat cineva în locuinţă, pe timp de zi sau de noapte şi începe un atac fizic asupra ta (cu sau fară armă de foc/armă rece), ai folosit ceva pentru a te apăra şi persoana a decedat. Care sunt condiţiile pentru aplicarea art. 36 şi 38 din Codul Penal?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Dl. Veniamin, dacă DVS ați procedat conform prevederilor art. 36,38 CP, în așa caz organul de poliție împreună cu procurorul se vor deplasa la fața locului, vor constata circumstanțele deschise de DVS, vor porni o cauză penal, vor verifica circumstanțele descrise și la sfîrșit ei trebue săp pronunțe o ordonanță... mai detaliat de încetarea urmăririi penale. DVS trebue să faceți rost de ordonanța corerspunzătoare cu ștampila umedă, pentru a o prezenta la Centru informativ al MAI, unde să doveți nevinovăția în cazul dat, succese.

22 july 2020