Ordonanta judecatoreasca

04 march 2020 71

Ordonanta judecatoreasca de incasare a datoriei este executorie dupa expirarea a termenului de 10 zile din momentul cand debitorul a facut cunostinta cu copia ordonantei. Problema e ca debitorul nu a ridicat copia ordonantei de la oficiul postal, iar grefierul nu o trimite repetat. Ce urmeaza? Ce trebuie sa intreprindem pentru ca ordonanta sa devina executorie? Cum sa ne elibereze in asa caz ordonanta pentru a o transmite executorului judecatoresc?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca debitorul a refuzat sa primeasca scrisoarea, se consider ca ordonanta i-a fost comunicata. Vedeti daca pe cotorul avizului de receptie este mentionat ca destinatarul a refuzat primirea scrisorii.
In acest caz, puteti solicita de la judecator eliberarea exemplarului doi al ordonantei.
Daca scrisoarea nu a fost ridicata... mai detaliat pentru ca debitorul nu a fost gasit la domiciliu sau nu traieste acolo, probabil va fi nevoie sa comunicati prin anunt in ziar public despre existenta ordonantei. Discutati cu judecatorul.

06 march 2020