Ordonata de protectie

21 january 2022 17

Buna ziua. Am depus cerere pentru Ordonanta de protectie si politia m-a asigurat ca deschide dosar penal pentru violenta in familie. Am vorbit cu un avocat si el a spus ca chiar daca va fi emisa ordonanta de protectie, nu voi putea locui in apartamentul comun, pentru ca proprietar este tatal sotului. Eu insa am citit ca daca se aplica ordonanta de protectie, am dreptul de a locui 3 luni in apartamentul respectiv, chiar daca proprietar este cineva din rudele agresorului. Sunt mama cu 2 copii, toate lucrurile, hainele se afla in acel apartament.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Tatiana, ai dreptul de protecție, ne cătând dacă apartamentul îi aparține tatăl soțului Dacă o să apară probleme cu apartamentul, tata soțului trebuie să apeleze în judecată, conform legii nr. 75, pentru a vă evacua din apartament fără sau cu un alta spațiu locativ. Nu trebuie să retrăiți cu... mai detaliat așa problemă. avocatul la care ai apelat e un ghiob.

22 january 2022