Открытие предприятия

15 april 2019 126

Здравствуйте, подскажите пожалуйста, желаем открыть интернет магазин по продаже подарков (включая цветы). И видим, что у конкурентов в деятельность прописана только доставка: доставка цветов, доставка подарков, несмотря на то, что на сайте продаются и разного вида подарки, и сладости и алкоголь. Каким образом они продают алкоголь без лицензии и как в таком случае ведут продажи, если у них вписана только доставка. Будем очень благодарны за ответ!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Maria,

Dvs ați verificat extrasul din Registrul persoanelor juridice? Ori, aceasta este sursa veridică în care se indică toate datele despre companie.
În cazul în care aceștia comercializează se prezumă că aceștia dețin, iar pentru a afla dacă aceștia dețin sau nu licența pentru comercializarea alcoolului sau a altor bunuri și... mai detaliat servicii pentru care este necesară obținerea unui act permisiv vă puteți adresa la Organul de licențiere al Agenției Servicii Publicie.

În cazul în care doriți să desfășurați aceleași genuri de activitate urmează să deschideți o Întreprindere Individuală, Societate cu Răspundere Limitată sau Societate pe Acțiuni și să obțineri actele permisive respective și puteți desfășura activitatea de antreprenoriat.
Astfel, la înregistrarea formei juridice de organizare a activității de întreprinzător includeți toate genurile de activitate economică pe care vi le doriți, ori efectuarea utlerioară a completărilor și/sau moificărilor se taxează suplimentar de către Agenția Servicii Publice.

Referitor la comerțul în regim on-line urmează să vedeți și Legea cu privire la comerțul electronic.
http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=313078&lang=2

Pentru mai multe detalii accesați pagina web a instituției publice respective:
www.asp.gov.md

15 april 2019
Andriana Brasoveanu
  • Legal consultant

Pe linga cele expuse de coleg, tin sa mentionez ca activitatea unui magazin online trebuie sa fie Notificata. Faceti cunostinta cu Anexele Legii cu privire la comertul interior.
Genurile de activitate incluse in Registrul persoanelor juridice sunt importante, dar la fel de important este si CAEM-ul indicat in Notificarea privind... mai detaliat initierea activitatii de comert a concurentilor dumneavoastra, pentru a verifica accesati > https://comert.chisinau.md/autorizatii.php?l=ro indicati denumirea concurentilor sau codul fiscal al acestora si ve-ti vedea ce au inclus ei.

Pentru comertul cu amanuntul al produselor alcoolice nu este necesara Licenta. Licenta este necesara doar pentru comert angro (cu ridicata) al produselor alcoolice.
In cazul dstra, faceti cunostinta cu Legea cu privire la comertul electronic.

19 april 2019