Отпуск по беременности и родам

26 november 2018 67

Добрый день! Разъясните пожалуйста статью 16, пункт (6), закона РМ №289 от от 22.07.2004 «О пособиях по временной нетрудоспособности» с учетом последних изменений ( ПОСТАНОВЛЕНИЕ Nr. 6 от 09.02.2017).

Объясните пожалуйста следующую ситуацию. Муж официально трудоустроен в РМ. Жена 20.11.2018 г. официально уволилась со старой работы и до сих пор не устроилась на новую работу. 01.02.2019 г. жене выдадут больничный лист об отпуске по беременности и родам.
Исходя из вышеперечисленного, ответьте пожалуйста на следующие вопросы:
1) Является ли она женой, находящейся на содержании у застрахованного мужа?
2) При предъявлении больничного листа об отпуске по беременности и родам в национальную кассу социального страхования РМ по месту жительства имеет ли имеет право на пособие по материнству?
3) Что будет служить базой для расчета пособия по беременности и родам (зарплата мужа или зарплата жены до увольнения)?

Jurist comments 4

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

1. Da, soția care nu este încadrată în câmpul muncii la data acordării concediului de maternitate, se consideră ca se află la întreținerea soțului.

26 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

2.Sotia care se afla la întreținerea soțului are dreptul la indemnizația de maternitate, daca sotul confirma stagiul de cotizare necesar conform legii.

26 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

3. Baza de calcul poate fi salariul mediu lunar al sotului din ultimele 12 luni.

26 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

4. Totodata, indemnizatia poate fi calculată si din salariul Dvs care l-ați avut la locul de muncă precedent.
Legea prevede urmatoarele:
În cazul în care asiguratul a activat în perioada premergătoare lunii producerii riscului asigurat mai puţin de 12 luni calendaristice, aceleaşi luni calendaristice lipsă la toate unităţile de... mai detaliat pînă la angajare se includ în calcul cu venit lunar asigurat în cuantumul unui salariu tarifar pentru categoria I de salarizare în sectorul bugetar sau, după caz, în cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real în vigoare la data producerii riscului asigurat, la locul de muncă de bază al asiguratului.

26 november 2018