Pagube materiale urmare unui accident rutier

14 october 2020 99

Buna ziua! Urmare unui accident rutier, un sofer a deteriorat o fantana si foisorul de lemn al acesteia, care se afla in fata gardului casei unde locuiesc. A fost chemata politia care a documentat cazul. Intrebarea este cine este in drept si care este procedura de solicitare a reparatiilor in situatia in care fantana se afla pe teren proprietate publica si a fost construita multi ani in urma prin contributiile vecinilor din zona. Deci, nu exista un proprietar-persoana fizica care sa reclame prejudiciul, inclusiv in instanta, in cazul in care soferul se va eschiva. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Aici survine răspunderea dilectuala, prin urmare primăria ar fi în drept să solicite repararea prejudiciului cauzat asupra anunțurilor aflate pe teren public și deteriorate.

14 october 2020