Pământ părăsit

03 march 2019 34

Bună ziua. Când s-au împărțit cotele de pământ din colhoz, unei persoane i-a revenit un teren împârlogit - acolo a fost cândva livadă şi acum terenul este plin cu salcâmi. Întrebarea: poate să se ducă şi sa taie din copaci la foc dacă este terenul lui - ori îi trebuie autorizare de la cineva? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca terenul ii aparține exclusiv cu drept de proprietate atunci poate iar daca are un drept de arendă doar asupra lui atunci ar putea apărea restricții.

Urmează de înțeles ce se are învedere prin împărțit pentru a ști astfel de ce drepturi dispune.

03 march 2019