Pamint destinat constructiilor

14 june 2018 66

Buna ziua. Am asa o intrebare: primaria din sat detine 20 hectare de pamant destinate constructilor. Aceste terenuri sunt interzise pentru a fi prelucrate. Pasunatul se permite pe aceste pamanturi?Daca da, atunci de ce nu se permite si prelucrarea lor?

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Buna ziua,
Proprietarul (primaria) poate decide la libera discretie modul de utilizare a terenului.
Prelucratul, adica efectuarea actiunilor agricole, nu poate fi efectuat pt ca contravine destinatiei terenului. Pasunatul, insa, nu atenteaza la destinatia terenului, fiind o chestiune de oportunitate pe care proprietarul fie o accepta, fie nu.

14 june 2018

Buna ziua,
Puteti sa faceti trimitere la o lege, hotarire de guvern, etc,?
Mersi anticipat!

14 june 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

CODUL FUNCIAR

Articolul 75. Schimbarea categoriei terenurilor cu destinatie specială
Aceste terenuri vor fi utilizate în strictă conformitate cu destinaţia lor. Desfăşurarea altor activităţi pe asemenea terenuri este admisă numai dacă nu împiedică folosirea lor potrivit destinaţiei principale.

14 june 2018

Primaria este in drept ca sa dea in folosinta temporara acest pamint destinat constructiilor, pentru a fi prelucrat?
Mersi!

14 june 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Dacă prin "prelucrare" aveți în vedere plantarea culturilor sau efectuarea altor activități agricole durabile, atunci părerea mea este că nu se poate.

14 june 2018