Parcare în curtea blocului

09 may 2018 1293

Deseori mi se întâmplă să parchez automobilul într-un loc unde își parchează automobilul alt locatar al blocului. Acesta din urmă când vede că cineva își lasă unitatea de transport pe acel loc, își parchează mașina sa în spatele mașinilor deja parcate, astfel ca să nu poată nimeni ieși din acel loc. Înaintea mașinii parcate este un copac și nu este posibil de deplasat înainte. Când cineva merge la acest individ să-i spună să-și ia mașina, soția acestuia spune că nu este acasă și nu poate nimeni altcineva sa mute automobilul. Deci, întrebarea sună în felul următor: 1) ce măsuri legale pot fi luate cu acest individ?
2) ce prevederi legale se încalcă în acest caz?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Regulamentul circulatiei rutiere:
"69. Oprirea este interzisă:
i) în locurile în care vehiculul creează obstacole altor participanţi la trafic;
j) pe gazoane;
70. Staţionarea este interzisă:
a) în locurile în care este interzisă oprirea;"
http://lex.justice.md/md/331491/

Codul contraventional
Articolul 238. Încălcarea regulilor de oprire... mai detaliat şi neacordarea de prioritate pietonilor şi altor participanţi la traficul rutier
(2) Staţionarea sau parcarea în locuri interzise
se sancţionează cu amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.

Articolul 400. Ministerul Afacerilor Interne
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 238 se examinează de poliţie.
http://lex.justice.md/md/330333/

10 may 2018