Parcare privată

31 december 2021 40

Buna ziua. Am dreptul sa evacuez masinile parcate de persoane straine in parcarea mea privata? Desi am pus semn de avertizare, ce indica ca nu este permisa parcarea, sunt unii care isi lasa masinile zile in sir si nu am unde parca eu sau oaspetii mei.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Puteți chemați serviciul 112 și să solicitați tragerea la răspundere contravențională a proprietarilor acestor automobile în baza Articolului 238 alin.(2) din Codul Contravențional al RM, și anume pentru staţionarea sau parcarea în locuri interzise, ce se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi... mai detaliat convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.

01 january 2022