Parcarea mașinii în curtea comună

23 november 2022 91

Bună ziua. Locuim într-un bloc cu ograda închisă, cu câteva parcări particulare (oficiale, cu cod cadastral, unde se parchează doar proprietarii), însă sunt și locuri de parcare amenajate libere pentru toți. Deseori seara târziu nu mai găsești locuri de parcare libere și lumea își parchează mașinile pe trotuare și sub casă. De ceva timp găsesc bilețele lăsate pe parbrizul mașinii cu mesajul ”sa nu parchez sub geamul familiei X”, unde de obicei își parchează mașina acea familie. Astăzi m-au atenționat că data viitoare o să cheme poliția pentru că parchez sub geamul lor. Au ei vreun drept exclusiv asupra acestui spațiu?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Doina.
Verificați la Cadastru „Tipul de proprietate” a terenului aflat în dispută. Aceasta o puteți face online urmînd următorul link: https://www.cadastru.md/ecadastru/f?p=100:1:4430468857686597 (găsiți terenull pe hartă și utilizați butonul „Info” din parte stăngă/sus a paginii)
Dacă Conform cadastrului proprietatea este Publică, atunci vecinii nu au un drept preferențial de a... mai detaliat utiliza acest teritoriu. Unica problimă este dacă acolo întîmplător nu este trotuar, or parcarea pe trotuar este o contravenție (chiar dacă ograda este îngrădită)

25 november 2022