Partaj apartament

28 november 2019 176

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati din 2009, au un apartamentul primit de la stat 27 ani in urma, la privatizare am participat toti. Tatal meu vrea jumatate la partaj. Eu nu sunt minora, sunt casatorita si avem un apartament cumparat de sot pana la casatorie. Tatal sustine ca eu am casa (a sotului) si nu intru in partaj).
1. Cum se face partajarea: doar parintii sau am si eu parte? Eu nu sunt la moment in MD.
2. Avem nevoie de un avocat care ne-ar putea ajuta sa rezolvam problema? A sunat mama pe cineva care i-a spus ca vine maine sa faca poze la apartament, sa ii trimit copia buletinului si cere si 1.000 lei pentru consultatie, ceea ce mi se pare o suma exagerata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

1. La partajul bunului imobil urmează sa participe toți coproprietarii.
Proprietari ai bunului imobil în cauză sunt persoanele care au participat la privatizare, se regăsesc în Certificatul eliberat de Direcția Generală Economie, Reforme și Relații patrimoniale situata în Chișinău, str. Columna 106.
De asemenea, pentru a identifica dacă sunteți sau nu coproprietara... mai detaliat de rand cu părinții solicitați un extras de la Agenția Servicii Publice.
Până a se adresa în instanța de judecată părțile trebuie sa încerce soluționarea litigiului pe cale amiabila încheind un contract la notar.

2. Dacă, se confirmă ca suntem coproprietară a bunului sa știți ca urmează să fiți antrenată în litigiu obligatoriu.

În ceea ce privește necesitatea de a contracta un avocat depinde de Dvs, cunoștințele pe care le dețineti și priceperea de a soluționa de sine stătător cauza.
Fiecare avocat își stabilește liber prețul pentru serviciile sale.

29 november 2019