Partajare averii dupa divort

07 october 2020 121

Avem o casa. Sotul nu a participat la cumpararea, constructia si intretinerea casei, dar aceasta a fost procurata in perioada casatoriilei. Acum am dat la partajare si cer instantei sa-mi fie atribuita casa integral mie. In acest caz, trebuie sa faco expertiza legata de modul de folosinta a casei sau altgen de expertiza? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ana,

Trebuie să aduceți în instanță probe prin care să demonstrați că Dvs. ați suportat cheltuieli de întreținere (bonuri de plata comunale), reparație curentă/capitală. Însă chiar și așa, imobilul nu o să fie atribuit integral Dvs., ci doar cu o cotă parte mai mare. Însă, puteți conveni cu soțul... mai detaliat Dvs. un partaj amiabil prin care să stabiliți că casa integral vă revine Dvs. iar el să primească alte bunuri. Sau, Dvs puteti ulterior să răscumpărați cota parte pe care el o să o primească din imobil, achitând contravaloarea acesteia.

08 october 2020