Partajare imobil

25 april 2022 190

Bună ziua! În anul 2004, după căsătorie, împreună cu soțul am procurat prin contract de vînzare-cumpărare un apartament, care este înregistrat pe numele lui. În 2018 am divorțat în instanță, dar partajarea imobilului nu am făcut-o, pentru că fostul soț afirma că apartamentul oricum va rămâne celor doi copii comuni. Momentan, eu cu copiii locuim în apartamentul menționat, dar în iulie se fac 3 ani de la divorț și nu știu cum să procedez cu partajarea. Am aflat că după 3 ani de la divorț, în situația în care nu se face partajarea, persoana pe a cărui nume este înregistrat imobilul devine automat unic proprietar al imobilului. Este corect? Cum să procedez? Mulțumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Ludmila, bună ziua,

Chiar dacă numele Dvs. nu este indicat în contractul de vânzare-cumpărare și nici în Registrul bunurilor imobile Dvs. împreună cu soțul dețineți dreptul de proprietate asupra bunului imobil.

Actualmente Dvs. ar trebui să adresți o cerere fostului soț, prin care să-i solicitați rectificarea Registrului bunurilor imobile prin includerea Dvs.... mai detaliat în calitatea proprietar împreună cu el.

Pentru aceasta vă adresați împreună cu fostul soț la unul din Centrele multifuncționale ale Agenției Servicii Publice cu o cerere prin care se solicită rectificarea registrului.

Adresați soțului un termen de 7 zile să efectueze această rectificare benevol, iar în cazul în care refuză sau vă amână este recomandat să-l acționați în judecată cu o acțiune în rectificare a registrului bunurilor imobile.

În cazul în care în registru nu va fi indicat numele Dvs., fostul soț ar putea să înstrăineze bunul fără să vă informeze, iar Dvs. o să fiți nevoită să vă adresați cu o acțiune în judecată pentru a vă revendica drepturile încălcate.

Astfel de procese judiciare durează în timp și sunt costisitoare.

Cel mai corect ar fi să partajați bunul ca să nu depindeți unul de celălalt, iar la un eventual partaj prin instanță să nu pierdeți și mai mult, deoarece acest bun imobil necesită a fi întreținut.

Succes.

26 april 2022
  • Legal consultant

Buna Ludmila, DVS sunteți în drept să inițiați în instanță partajarea averii și acuma, nu importă câți ani v-a trece, poate să treacă și 20 ani. art. 391 CC nu se răsfrânge pe cazul DVS. Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul... mai detaliat general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

26 april 2022