Partajarea apartamentului

16 march 2018 127

Fostul sot a depus cerere pentru partajarea averii. La judecata s-au adus doua expertize de evaluare a apartamentului, dintre care una cu pret de 8.000 euro in or. Orhei si expertiza de la Chisinau cu 52.000 euro. Acum fostul sot cere sa se faca inca o expertiza la Ministerul Justitiei. Cum se poate ca la Orhei sa se faca asa expertize, daca apartamentul in varianta alba s-a cumparat cu 33.000 euro si cam pe atit inca s-au mai investit. De ce judecata nu ia in consideratie acest fapt?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Maria,
De regulă, bunurile proprietate comună ale soților urmează a fi partajate reieșind din valoarea lor de piață la data efectuării partajului.
Evaluarea bunurilor urmează fi efectuată de către evaluatori autorizați sau experți judiciari/particulari care au dreptul de a efectua anume așa tip de expertiză.
În cazul în car dvs nu... mai detaliat sunteți de acord urmează să prezentați probele dvs sau să cereți administrarea lor de către instanță.
Ați putea solicita o expertiză colegială compusă din 3 experți.

16 march 2018