Partajarea averii

24 october 2022 93

Buna ziua. In timpul casatoriei sotii au procurat un imobil (prin ipoteca) pe care il achita pana in prezent. Acum, sotii sunt in proces de divort. E posibil ca partajarea averii sa fie facuta in urmatorul mod: sotia ramane cu apartamentul, dar restituie sotului suma ratelor achitate de acesta pana la divort?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Aceste condiții sunt binevenite să fie negociate între soți desigur că au astfel de drept, doar ei știu cel mai bine cum au agonisit averea. Legea la fel prevede 3 alternative dintre care renunțarea la cota parte în schimbul unei sulte de bani.

25 october 2022
  • Advocate

așa din grabă.......de ce să restitui suma ratelor achitate de acesta până la divorț, dacă acele rate sunt proprietate comună în devălmășie, respectiv restitui jumătate din acele rate.......

08 november 2022