Partajarea averii

17 january 2023 78

Bună ziua. Sunt căsătorit de aproape 3 ani și avem un copil minor impreună, dar în curând vom divorța. Un an în urmă am procurat în ipotecă un apartament (varianta albă). Blocul înca nu este dat în exploatare și evident că nu locuim acolo. Apartamentul este pe numele mamei mele, iar rata lunară o achit eu. Soția poate pretinde la o cotă-parte din apartament?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Întrebarea este mult mai complexă decât pare la prima vedere.

Odată ce apartamentul nu a fost dat în exploatarea și nu a fost înregistrat în Registrul Bunurilor Imobile nu se poate pune în discuție parteajarea acestuia deoarece nu dvs încă nu dețineți un drept de proprietate asupra lui.

Mai mult ca... mai detaliat atât, nu contează cine achita ipoteca în condițiile în care apartamentul este pe numele mamei dvs, deci este un bun care nici nu poate fi obiectul partajului între soți.

18 january 2023