Partajarea averii după 3 ani cum se face?

05 march 2019 170

Apartamentul cumparat in timpul casatoriei e scris pe mine. Ce fac - ma adresez in judecata pentru partaj sau îmi va apartine doar mie si pot sa-l vand?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Valentina,

Pentru partajul proprietății comune în devălmășie aveți la dispoziție 3 opțiuni de soluționare a litigiului dat:
1. dvs cumpărați de la fostul soț 1/2 ce-i aparține acestuia;
2. dvs îi vindeți fostului soț acea 1/2 ce vă aparține;
3. vindeți bunul unei terțe persoane și împărțiîi banii.

Mai întâi alegeți opțiunea ce vă... mai detaliat convine după care îi expediați soțului o cerere prealabilă și stabiliți un termen, în interiorul căruia doriți să soluționați litigiul pe cale extrajudiciară recurgînd la serviciile unui notar privind partajul bunului imobil.

Dacă la scurgerea acestui termen nu ați ajuns la un numitor comun vă adresați în instanța de judecată.
Taxa de stat 3% din valoarea bunului dar nu mai mult de 25000 lei, poate fi achitată eșalonat sau puteți solicita scutire totală sau parțială.
Vă puteți adresa în instanța de judecată în raza căreia ăși are stabilit domiciliul fostul soț sau în instanța în raza căreia se află bunul.

05 march 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Bunurile dobândite în timpul casatoriei sunt considerate proprietate a ambelor părți.
Partajul acestora poate avea loc pe cale amiabilă sau în caz de refuz, partajul se va face prin intermediul instanței de judecată.
La moment, nu puteți vinde bunul integral în lipsa acordului fostului soț.
Totodată, pentru început puteți propune foatului soț... mai detaliat sa rascumpere cota parte din apartament, contrar puteți opta sa rascumparați dumneavoastră cota.
În caz de neînțelegere, sunteți in drept de a obliga la scoaterea întregului imobil la vinzare, iar banii obținuți sa îi repartizați între dumneavoastră și soț a cite 1/2 fiecaruia.

05 march 2019