Partajarea averii si a datoriilor (achitate integral)

21 january 2022 123

Buna ziua. Cat timp am fost casatorita, am procurat un apartament luand un credit ipotecar impreuna cu sotul. Pana la rambursarea integrala a creditului ramisesera 2 ani, dar am divortat. Fostul sot a achitat creditul pana la capat, iar copilul minor a ramas in grija mea. Mai tarziu am vandut apartamentul si am impartit banii in jumatate, iar acum fostul sot imi spune ca ma va da in judecata ca sa-i intorc bani pe care i-a achitat. E posibil asa ceva? Are sanse sa castige si eu sa trebuiasca sa-i intorc ceva? Va multumesc mult!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Elene, n-ai nici-o datorie față de ex. soțul, el se primește la DVS e un om deștept, amanic deștept, dacă a ajuns să vă șantajeze;bine.

22 january 2022
  • Advocate

nu este exclus să fie aplicate în acest caz regulile îmbogățirii nejustificate......dar, în același timp, găsim în Codul Civil următoarele prevederi.....Articolul 1982. Executarea obligației unui terț

(1) Cînd persoana îmbogățită obține îmbogățirea ca rezultat al executării de către persoana dezavantajată a unei obligații sau a unei presupuse obligații, datorate de către... mai detaliat persoana dezavantajată unui terț, îmbogățirea este justificată:

a) dacă persoana dezavantajată a executat în mod liber; sau

b) chiar dacă terțul din eroare a indicat că obligația trebuie să se execute în folosul persoanei îmbogățite.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1), drepturile persoanei dezavantajate față de terț rămîn neafectate........................creditul a fost pe numele ambilor sau doar a soțului????..........................nu am înțeles referitor la copil, a fost o anumită înțelegere referitor la întreținerea copilului, legată de întoarcerea creditului de către soț............a participat el la întreținerea copilului????????

22 january 2022