Partajarea bunurilor imobile după divorț

30 october 2020 329

Bună ziua. Am divorțat acum doi ani. Am procurat o casă în timpul căsătoriei care a fost inregistrata pe mine. Până la moment soțul nu a cerut partajarea imobililui. Cat timp după divorț este în drept fostul soț să ceară partajarea bunului imobil? După această perioadă, eu pot vinde imobilul fără acordul lui?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Urmează sa ințelegeț faptul ca partajul bunului nu are nimic cu dreptul de proprietate.
Toate bunurile dobândite in timpul căsătoriei, sunt provenite comuna a soților, astfel chiar si peste 100 ani veți ramine coproprietari. Partajul prevede doar imparțirea cotelor.
La caz, pentru vinzare este necesar acordul acestuia, daca acest acord lipsește(din... mai detaliat diferite motive) vinzarea întregului bun poate fi făcută prin judecată sau poate fi solicitată răscumpărarea cotei soțului, depinde de dorința dumneavoastră.

31 october 2020