Partajarea casei

23 june 2022 156

Buna ziua. Sotul a cerut in instanta desfacerea casatoriei. Avem impreuna un copil si o casa construita in timpul casniciei. Eu am cerut partajarea casei si am fost la cadastru sa o inregistrez, insa mi-au refuzat cererea. Mi-au zis ca fara sot nu vor inregistra, pentru ca el e scris acolo. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez.

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Advocate trainee

Salut.
Dacă soțul dvs. a înaintat o cerere de desfacere a căsătoriei, iar dvs. doriți și partajul averii, este cazul să înaintați o acțiune reconvențională privind partajul averii. Respectiv aveți mai multe soluții privind partajul: solicitați atribuirea casei către dvs. în schimbul unei sume de bani care constituie 1/2 din valoare... mai detaliat bunului, care trebuie s-o achitați soțului; solicitați atribuirea întregului imobil către soțul dvs. și el vă achită 1/2; vindeți imobilul și împărțiti banii în jumătate.
Dacă dotiți mai multe detalii puteți apela +37369244507.

24 june 2022