Partajarea la divort al apartamentului cu mai multi coproprietari

08 july 2021 70

Buna. Un apartament a fost obtinut de bunici, apoi a fost privatizat (au participat la privatizare parintii si noi, 3 surori). In caz de divort al parintilor, cum se imparte aceasta proprietate?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Buna ziua.
Fiecare coproprietar deține cîte o cotă parte egală. În caz de divorț, fiecare rămîne cu cota sa parte. Sunt multe aspecte care pot fi discutate, dar, urmează de studiat documentul de proprietate și informația din cadastru.

08 july 2021