Partajul averii

07 may 2021 19

Buna ziua! Am divortat in 2018, dar nu am ajuns la un acord cu fostul sot in privinta casei! De aceea, am hotarat sa-l actionez in judecata pentru partajarea averii! Intrebarea este: eu ca mama singura, cu doi copii (fostul sot a fost decazut din drepturile parintesti), deocamdata fara vreun venit stabil, sunt obligata sa achit taxa de stat 3% la depunerea cererii?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. În acest caz solicitați instanței scutirea integrală de la plata taxei de stat în baza art. 85 alin. 4 din Codul de procedură civilă al RM.

11 may 2021