Partajul bunurilor dobandite in timpul casatoriei

20 december 2019 114

Pana la incheierea casatoriei, sotul a avut un apartament, după care l-a vindut, in timpul casatoriei. Ulterior am cumpărat impreuna un alt apartament, dar aici a fost si contributia financiara a părintilor care nu este reflectata nicaieri, dar exista un contract de vanzare-cumparare a casei parintesti. Parintele care a vandut casa locuieste impreuna cu noi. In caz de divort si partaj, cum poate părintele mentionat sa obtina o cota parte?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Din păcate nu există vre-o posibilitate ca părintele să obțină cotă parte din apartament. Averea se partajeaza între soți in mod egal (inclusiv și datoriile). Dacă ar fi fost reflectată cumva în contractul de vînzare-cumpărare contribuția părinților, or ar fi existat vre-un contract de împrumut, probabil s-ar fi putut încerca... mai detaliat recuperarea banilor.

21 december 2019