Partajul moștenirii

26 february 2019 52

Bună ziua. Vă rog să mă ajutați cu informații în așa situație. Bunelul meu a decedat vreo 5-6 ani în urmă și nu a lăsat niciun testament. Tatăl meu locuiește în casa care i-a aparținut bunelului tot acest timp, inclusiv când bunelul încă era în viață și a făcut și reparație acolo foarte mult. Acum vrem să perfectăm actele pentru casă și mă interesează care este procedura? Menționez că bunelul are 5 copii, aceștia nu vor pretinde la moștenire. Ei trebuie sa scrie fiecare renunțare sau cum? Și o soră este peste hotare, trebuie să revină în țară ca să renunțe la cota ei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Pentru inceput urma sa va adresați la notar pentru acceptarea succesiunii in termen de 6 ani din data decesului persoane.
Contrar urmeaza sa va repuneți in termen pentru acceptarea succesiunii.
Ulterior, va adresați la notar cu identificarea tuturor succesorilor, care, daca nu pretind, vor depune cite o declarație in acest sens,... mai detaliat astfel toate bunurile fiind moștenite de tatal dumneavoastră.
La notar sunt necesare:
Buletin,
Certificat de naștere a tatălui
Certificat deces a bunicului
Actele ce confirma dreptul de proprietate
Extras și evaluare pentru bunuri de la cadastru.
Pentru concretizari ma puteți contacta.

27 february 2019