Parte sau nu?

28 june 2019 60

Asa intrebare: in urma cu 3 ani am facut nunta, cu banii de la nunta am luat un apartament, dar l-am scris pe socru. Acum daca socrul face apartamentul donatie sotiei, eu am parte din el in caz de divort? Sau nu am nimic?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vadim, Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
Respectiv, apartamentul nu o să cadă sub regimul juridic... mai detaliat al proprietății comune în devălmășie.

28 june 2019