Participantii la trafic si agentii constatatori

27 december 2018 36

Am fost oprit de catre un agent de patrulare. La intrebarea daca am incalcat RCR, mi s-a raspuns ca desfasoara operatiunea "Nopti albe". In acest caz, nu trebuie sa prezinte, la solicitarea soferului, un ordin al acestei activitati? Sau agentii nu sunt obligati sa prezinte astfel de acte? Si daca nu sunt obligati, cum soferii sa stie care din ei cu adevarat functioneaza conform unei operatiuni si care din capul lor.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, indiferent de faptul nopti albe sau nu daca ati fost oprit agentul de patrulare este obligat sa se prezinte, sa se legitimeze, si in caz de necesitate sa va prezinte actul in baza caruia are dreptul sa patruleze in sectorul respectiv de drum.

27 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Agentul de patrulare nu are nici o obligație să va prezinte acele documente privind operațiunile speciale in care este antrenat.
Cel puțin, Dvs nu puteti conditiona cu ceva prezentarea acelor documente, fiind obligat sa va supuneti cerintelor legale de a prezenta actele si restul.

27 december 2018