Pasivele se mostenesc in totalitate sau in limita activelor?

18 november 2021 44

Buna ziua. Daca persoana decedata avea datorii, atunci mostenitorul care a acceptat succesiunea, achita datoriile in totalitate sau in limita activelor mostenite? Prevederile Codului Civil nu imi sunt clare.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Depinde, in cazul moștenirii după decedat pînă la 01.03.2019 se limita la cuantumul activelor, după data indicată in lipsa unui inventar al activelor răspunderea este nelimitată.

18 november 2021