Pe sotul meu l-au condamnat in 2011 la 10 ani de inchisoare

22 june 2019 37

Pe sotul meu l-au condamnat in 2011 la 10 ani de inchisoare. Din 10 ani i-au mai ramas sa ispaseasca inca 2 ani. El se afla in penitenciar. Curtea de Apel Chisinau vrea acum sa-l mai condamne inca la 15 ani de inchisoare, dar pe alt dosar. Crimele au fost comise in 2011, cand era la libertate. Spuneti-mi, va rog frumos, daca il condamna la acesti 15 ani, cum se unesc termenele? Si de cand se calculeaza ispasirea pedepsei? Din 2011, cand l-au condamnat? Sau o sa se socoata de acuma, de cand o sa-i dea acesti 15 ani.

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

bună ziua.
Articolul 85 Codul Penal. Aplicarea pedepsei în cazul unui cumul de sentinţe
(1) Dacă, după pronunţarea sentinţei, dar înainte de executarea completă a pedepsei, condamnatul a săvîrşit o nouă infracţiune, instanţa de judecată adaugă, în întregime sau parţial, la pedeapsa aplicată prin noua sentinţă partea... mai detaliat neexecutată a pedepsei stabilite de sentinţa anterioară.
Deci, la noua pedeapsă se va adăuga partea neexecutată (rămasă) din cei 10 ani

03 july 2019