Pedeapsa minima pentru savarsirea infractiunii prevazute de art. 217 alin. 3 CP

09 december 2022 19

Salut! O persoana de 30 ani fara antecedente penale a savarsit infractiunea prevazuta de art. 217 alin. 3 CP si se afla in prezent in arest la domiciliu. Ce poate sa faca ca sa-i fie aplicata pedeapsa minima sau in general sa fie liberata de pedeapsa? Multumesc!

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, aceasta intrebare nu poate avea un simplu raspuns. Astfel de dosare penale sunt complexe, iar pentru a ada o solutie persoanei care se afla sub arest la domiciliu este nevoie de studierea materialelor dosarului

14 december 2022