Penalitate calculata dupa achitarea datoriei la credit

29 november 2020 66

Fratele meu a luat un credit la o companie de creditare si nu l-a achitat un timp, au crescut penalitatile. Anul acesta i-au spus suma totala spre achitare, pe care a achitat-o integral. Dosarul a ajuns la executor. Dupa ce a achitat, i sa spus ca creditorul a mai impus o penalitate care trebuie achitata, mai exact fratele mai are de achitat 17.000 lei. Este corect din punct de vedere juridic sa i se impuna o astfel de penalitate dupa ce a achitat tot ce i s-a spus?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Probabil sunt cheltuieli de executare sau dobîndă de întîrziere.
Penalități nu se mai calculează în cazul în care datoria a fost achitată integral.

30 november 2020
  • Legal consultant

Buna d-na Liudmila, eu vă propun să procedați în felul următor, de dus la executor și să ceriți în baza cărui document el se ocupă cu incasarea banilor, fiindcă trebue să existe o hotărîre a instanstanței, altfel e un chidos din partea executorului. Lui i-a plăcut să se ocupe cu... mai detaliat așa dezastru.

07 december 2020