Pendia alimentara pentru mama si copil

06 may 2019 90

Buna ziua. De la mai multe mame aud ca este lege care spune ca tatal trebuie sa achite pensia alimentara atat copilului, cat si mamei. Unde pot gasi legea? Care sunt beneficiile si partile negative pentru mama, daca cere achitarea pensiei alimentare pentru ea pe langa cea a copilului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Mama înaintează o astfel de acțiune în judecată pentru incasarea pensiei alimentare de care va beneficia ea și fizic va dispune de aceștia bani pe care îi va coordona asupra întreținerii copilului, mama fiind cea care decide cum îi cheltuie.

06 may 2019