Pensia alimentara

25 april 2021 21

Buna ziua. Am inceput sa traiesc in concubinaj cu cineva care era deja insarcinata. La nasterea copilului eu mi-am asumat statutul de parinte si am trecut copilul pe numele meu, accepand toate obligatiile de parinte. Dupa 4 ani, am hotarat sa ne separam. Mama copilului vrea sa schimbe numele copilului si sa ma decada din drepturile parintesti. Intrebarea este daca va trebui sa platesc pensia alimentara pentru copil dupa decaderea din drepturile mele parintesti? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Da, în cazul în care aceasta va solicita prin judecată încasarea pensiei alimentare atunci Dvs veți fi obligat la plata acesteia chiar dacă ați fost decăzut din drepturile părintește deoarece obligația de plata a pensiei alimentare rămâne.

În legătura cu decăderea din drepturile părintește aceasta poate sa va decada doar... mai detaliat dacă exista unul din motivele prevăzute de Codul Familei la ART. 67, prin urmare fiind o întrebare sensibilă or dacă nu se constata una din circumstanțele de acolo, fiind imposibil acest lucru.

Totodata pentru schimbul numelui copilului va avea nevoie de acordul Dvs.

25 april 2021