Pensia alimentara

28 october 2021 95

Buna ziua. Sunt divortat, avem un copil minor. Instanta a decis sa achit pensie alimentara in marime fixa. Sedinta instantei a avut loc pe 6 septembrie, hotararea a fost pronuntata pe data de 6 octombrie. Acum vreau sa ma concediez de la postul de munca oficial. Intrebarea e urmatoare: pot cumva sa-i fac un transfer de bani benevol, de pe card pe card, pe calea amiabila, in asa fel ca pe viitor sa nu apara interpretari ca eu nu am achitat pensia alimentara, ca banii acestia sunt pentru altceva si chestii de astea? Ce ati putea sa imi recomandati?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. R. de dorit ca titlu de incasarea pensiei alimentare să ajungă la executor și să duceți tratative cu el, v-a fi legal. Fiindcă la bancă nu se menționează pentru merge transferul de bani, altă modalitate nu văd.

29 october 2021