Pensia alimentară

26 november 2018 53

Bună ziua! Pensia alimentară poate fi plătită prin mandat poștal?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În esență ne există limitări la forma prin intermediul căreia se face o plată, atît timp cît aceasta se face de facto, cît și dețineți la mînă confirmarea privind efectuarea acesteia, către beneficiarul expres al acesteia.

26 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Suplimentar la cele spuse de coleg,
daca este intentata o procedura de executare silita, Codul de Executare prevede ca toate platile inre creditor si debitor se efectueaza prin executorul judecatoresc. Adica, mandatul postal poate avea ca beneficiar executorul judecatoresc. Trebuie doar ca executorul sa accepte ca sa se deplaseze... mai detaliat la oficiul postal sa ridice acel transfer, caz care in practica poate sa fie refuzat.
Totodata, Codul Familiei si Cdul de Executare prevede ca modalitate de incasare a pensiei de intretinere - retinerile din salariu. In acest caz, angajatorul este obligat sa faca retinerile respective, si le transfere la contul creditorului sau la contul executorului judecatoresc.
Totodata, potrivit pct. 77 din Regulile privind prestarea serviciilor postale, prevede urmatoarele:
Pentru expedierea banilor prin mandat poştal se recepţionează moneda naţională. Recepţionarea mandatelor poştale prin virament se efectuează numai la prezentarea dispoziţiei de plată confirmată de bancă. Mandatele poştale internaţionale se recepţionează în adresa ţărilor care şi-au declarat acordul pentru acceptarea acestor trimiteri.

26 november 2018