Pensia alimentara

02 september 2020 119

E posibil de a da spre executare un titlu executoriu dupa expirarea terminului de 3 ani, dacă partile au convenit despre executarea benevola. Titlul executoriu este cu privire la incasarea pensiei alimentare.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă aveți un acord sau un act în baza căruia soțul achita benevol și și-a asumat obligația s-ar naște dreptul dvs din momentul neachitării benevole de a deschide procedura de executare, în baza actului respectiv dacă are formula executoriu sau în baza titlului dacă astfel se încadrează în termenul... mai detaliat de 3 ani.

03 september 2020