Pensia alimentara

18 july 2020 105

Buna ziua. Parintii sunt divortati din 2012, in hotararea de judecata copilul nici nu e mentionat. Copilul poarta numele de familie al tatalui, dar e lasat in grija bunicilor materni. Tatal nu achita pensie alimentara pentru ca nu i sa cerut. Acum tatal lucreaza peste hotare. Se poate cere ca sa achite pensia alimentara retroactiv, din momentul divortului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Despre pensia alimentară nu este menționat și despre copil deoarece cel mai probabil obiectul cererii a fost doar divorțul.

Dacă copilul încă este minor aveți dreptul de a solicita printr-o cerere de chemare în judecată încasarea pensiei alimentare pînă la atingerea virstei de majorat a acestuia,
Pensia se va încasa din... mai detaliat momentul depunerii cererii în instanța. Pentru perioada anterioară nu poate fi dispusă incasarea.

19 july 2020