Pensia alimentara

10 november 2020 290

Buna ziua. Am un copil de 6 ani cu un barbat cu care nu am fost casatorita. Acesta nu a achitat niciodata pensie alimentara. Cat trebuie sa astept pana sa-l pot decade din drepturile parintesti?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu există termene limită, totul rulează in sensul existenței sau lipsa carorva acțiuni in raport cu copilul.
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata... mai detaliat pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

11 november 2020
  • Legal consultant

Buna d-na Carolina, eu vă orientez ce spune Codul familiei Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii

(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.

(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină... mai detaliat în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.

(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare. Cum și a spus dl. Vitalie, îl acostați pe bărbat în istanță, dar nu mai să aveți în vedere tatăl copiilor trebue să fie înscris în adeverințele de naștere a copiilor.

10 december 2020