Pensia alimentară

20 may 2021 28

Bună ziua. Soțul meu a fost anterior căsătorit. Fosta lui soție l-a acționat în instanță ca să achite pensie alimentară. Noi avem un copil mic. Unde putem să ne adresăm pentru a reduce în jumătate pensia alimentară, deoarece la suma pe care o achită el acum, nouă nu ne mai rămâne nimic?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Valrntina, eu vă aduc la cunoștință ce privede Codul familiei în cazul DVS Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi... mai detaliat alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

20 may 2021