Pensia alimentara

01 february 2022 156

Buna! Vara trecuta sotia a depus cerere in judecata pentru incasarea pensiei alimentare. Insa, dupa separare eu i-am dat bani pentru intretinerea copilului, cu regularitate, in fiecare luna. Judecata a decis ca trebuie sa achit 1/4 din salariu. Acum ea vrea sa achit pensia alimentara din momentul depunerii cererii, chiar daca eu ii dadeam bani pentru copil. Am prezentat dovezi judecatorului, dar acesta zice ca sumele figureaza cu titlu de cadou, cu toate ca eu achitam ca pensie alimentara pentru copil. Ce pot sa fac?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Igor, nimica. Ex. soția a tratat bani dați anterior în calitate de cadou, despre ce n-ați menționat când s-a examinat cauza, ea a fost mai ”deșteaptă” în comparație cu DVS. N-ați stipulat printr-un document întocmit la notar destinația banilor.

02 february 2022
  • Advocate

să contești hotărârea judecătorească dacă nu a expirat deja termenul de contestare..........instanța de apel poate da o altă interpretare a probelor....

02 february 2022