Pensia alimentara

18 june 2018 81

Sotul meu achita pensie alimentara in valoare de 850 lei copilului de 11 ani din prima relatie. Sotul nu are un post oficial de munca. De ce s-a stabilit anume aceasta suma? Si inca si executorul judecatoresc si-a stabilit un onorariu in marime de 10 procente lunar din valoarea pensiei alimentare. Se pot cumva schimba sau influenta aceste sume?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Elena,
Cred că soțului i-a fost stabilit o pensie de întreținere pentru copilul din prima căsătorie destul de mică!!! Aș spune că e un norocos!!!
Pentru a ne expune cu certitudine trebuie mai întâi să vedem hotărârea judecătorească în baza căreia s-a hotărât incasarea pensiei de întreținere.
Referitor la onorariul executorului,... mai detaliat pot menționa că acesta este prevăzut de lege și se încadrează în limitele legale, iar 85 lei lunar nu e atât de mult.

19 june 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Suma pensiei de întreținere a minorului se calculează în baza plafonului stabilit de Biroul Național de Statistică, care în raport cu vârsta copilului , anul calendaristic și domiciliul acestuia alături de dvs se stabilește suma minimă de întreținere a copilului minor care spre ex dacă în cazul dvs... mai detaliat este de 2000 de lei se împarte la 2 adică la ambii părinți care au obligația de întreținere de unde reiese că tatăl urmează a fi obligat la plata sumei de 1000 lei.

Astfel pentru un răspuns cert la întrebarea dvs indicați în ce regiune sunteți stabiliți cu domiciliul pentru a vă putea spune ce suma era nevoit să fie spre achitare sau informațivă personal de pe site-ul Biroului Național de Statistică ( statistică.md )

19 june 2018