Pensia alimentară

06 march 2023 154

Bună ziua. Eu achit pensia alimentară în contul executorului judecătoresc, deoarece fosta soție cu copilul locuiesc în Italia și ea nu are cont deschis în Moldova. Recent, fosta soție mi-a zis că nu are nevoie de această pensie. Voi putea mai târziu să retrag suma care se acumulează în contul executorului judecătoresc? Sau mai bine să nu mai depun bani acolo? Ce sa fac?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ghenadie.
Pentru a nu achita în contul executorului, fosta soţie trebuie renunţe la executare şi să retragă titlu executoriu.

Codul de executare al RM prevede

Articolul 4. Principiul disponibilităţii

(1) Creditorul dispune de dreptul de a cere executarea silită a documentelor executorii, precum şi de a renunţa la executarea începută sau de... mai detaliat a amîna pornirea ei, în limitele prescripţiei dreptului stabilit.
Articolul 83. Încetarea procedurii de executare

(1) Procedura de executare încetează în cazul în care:
g) creditorul a renunţat la executare.

07 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Nu e posibil. Acești bani se achită în beneficiul copilului, iar dacă nu achitați se formează restanță. Mama, în calitate de reprezentant legal al copilului, pentru a renunța la dreptul de a primi pensia alimentară pentru copil, trebuie să formuleze o cerere de renunțare la executor.

07 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Renunțarea verbală a mamei copilului nu are efect asupra încetării obligației Dvs de a achita pensia alimentară.

07 march 2023