Pensia alimentara

06 february 2021 17

Buna ziua! Dacă copilul atinge majoratul, mai are dreptul sa-l cheme pe tatal in judecata pentru stabilirea paternitatii si a cere achitarea pensiei alimenara care i se cuvenea pana la implinirea varstei de 18 ani?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Pentru stabilirea paternităţii poate fi chemat în judecată iar pentru încasarea pensiei de întreţinere nu poate, acest lucru trebuia să-l faceţi dvs. în calitate de reprezentant legal al copilului pînă la vîrsta de 18 ani a acestuia.

08 february 2021