Pensia alimentara

10 april 2019 113

Salut! Am intalnit deseori, chiar aici prin raspunsuri, expresii ca: se achita pensia alimentara 1/4, 1/2 etc. din salariu. Intrebare: din salariul brut sau net si unde e stipulat acest lucru?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună D-le Andrei

Pensia de întreținere se achita din salariul net.
Mai mult decât atât, angajatorul este obligat să rețină la sursă și sa achite plățile respective la CNAS, CNAM și impozitul pe venit.

10 april 2019

Mersi, si totusi unde se vb despre net sau brut??? Exista o lege?

10 april 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Legislația fiscala prevede obligația angajatorului de a retine aceste sume la sursă și a le transfera la bugetul public. Respectiv, este imposibil să încasezi pensia de întreține din salariul brut atât timp cât salariatul nu primește la mana salariul sau brut ci net.

10 april 2019

Va multumesc mult!

10 april 2019