Pensia alimentara

08 january 2021 43

Sunt reangajat din februarie 2020. Am obligatia sa achit pensia alimentara pentru un copil minor. La serviciu nu mi-au retineau pensia alimentara pana in luna septembrie 2020. Din septembrie au inceput sa-mi retina 50% din salariu, cu argumentul ca s-a creat o datorie pentru lunile anterioare. Spuneti-mi, va rog frumos, cat este de legala aceasta retinere. Pot cumva micsora partea din salariu care este retinuta pentru lichidarea datoriei?

Jurist comments 6

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Angajatorul nu e in drept sa retina lunar mai mult decit scrie in titlul executoriu sau încheierea executorului judecătoresc.

16 january 2021

Va multumesc mult pentru raspunsul la intrebarea adresata
Cum inteleg angajatorul imi retine pe nedrept 50% din salariu

20 january 2021
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu neaparat, solicita de la angajator copie a actelor care constituie temei de reținere, daca nu le oferă, le puteți solicita de la executorul judecătoresc.
In încheierea executorului sunt toate datele.
Dar temei de a va refuza prezentarea actelor de catre angajator nu sunt.

20 january 2021

Angajatorul despune de Titlu executoriu sa mi retina cite 25% din salariu pensia alimentara scris de mina pe foaie
si imi spune ca din momentul reangajarii februarie 2020 pina in septembrie2020 nu am achitat pensia alimentara sa creat o datorie pe care trebue so achit si din septembrie imi retine... mai detaliat cite 50% procente din salariu

20 january 2021
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în primul rînd, nu angajatorul hotărăște cît se reține ci executorul judecătoresc, daca sa enunțat 25%, atunci indiferent că sunt perioade de pauză, angajatorul urmează sa rețină doar atît cit s-a enunțat în încheierea executorului.

20 january 2021

Va multumesc foarte mult ca sariti in ajutorul oamenelor cinstiti

20 january 2021